|
po 30-tce niezwykła strona niezwykłych użytkowników
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Poldek googletyczny autopostowicz
Dołączył: 27 Sie 2005 Posty: 15624 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1119 razy Ostrzeżeń: 1/3
|
Wysłany: Pią 21:35, 25 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
Nie starsz animy bo Ona od razu pomysli ze u niej tak moze byc
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
letnisztorm Tunrida Storm
Dołączył: 16 Lut 2009 Posty: 14847 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2172 razy Ostrzeżeń: 0/3
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pon 9:12, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
Anima, obieg powietrza nie powoduje że jest zimniej, jeżeli go nie ma powietrze stoi i nie ogrzewa odpowiednio pomieszczeń.
Idę po ten artykuł o nawiewnikach.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
letnisztorm Tunrida Storm
Dołączył: 16 Lut 2009 Posty: 14847 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2172 razy Ostrzeżeń: 0/3
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pon 9:19, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
Cytat: | Co powinniśmy wiedzieć o nawiewnikach okiennych?
Zaletą obecnie produkowanych okien jest szczelność, pozwalająca na oszczędność energii. Niestety, ta szczelność ogranicza, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia dopływ świeżego powietrza, co skutkuje wzrostem jego wilgotności w pomieszczeniach. Objawia się to zaparowaniem szyb, zwilgoceniem ścian, pojawianiem się grzybów i pleśni. Pogarszają się również warunki zdrowotne wewnątrz pomieszczeń, co może być przyczyną alergii, chorób układu oddechowego lub układu krążenia, albo pogorszeniem stanu zdrowia w przypadku istnienia tych chorób. Dlatego zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2009 r., w oknach i drzwiach balkonowych powinny być montowane nawiewniki.
Sposoby wentylacji pomieszczeń
Wentylacja jest procesem wymiany powietrza, polegającej na zapewnieniu napływu świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń i usunięciu na zewnątrz zanieczyszczonego powietrza. Warunkiem dobrej wentylacji jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach. Najprostszym sposobem wentylacji naturalnej jest wietrznie pomieszczeń przez okresowe otwieranie okien. Takie krótkotrwałe wietrzenie nie powoduje większych strat ciepła, ale też jest skuteczne na bardzo krótko. Przez całe wieki świeże powietrze przedostawało się do mieszkań przez nieszczelności stolarki okiennej i wydawało się to całkiem naturalne, ale rosnące koszty ogrzewania spowodowały konieczność oszczędzania energii, zaczęto więc stosować energooszczędne szczelne okna (głównie z tworzywa sztucznego, ale również drewna i aluminium), które niestety ograniczają dopływ powietrza niezbędnego na potrzeby wentylacyjne. Wobec tego w takich oknach dopływ świeżego powietrza zapewnia się poprzez:
• Wycinanie fragmentów uszczelek w górnej części okna. Jednak usuwanie fragmentów uszczelek, z punktu widzenia wentylacji, daje niewielkie efekty. Ponadto sposób ten często budzi sprzeciw mieszkańców, którzy widzą, jak montażyści w trakcie wstawiania okien wycinają te uszczelki;
• Zastosowanie specjalnych okuć, które przy odpowiednim ustawieniu klamki zapewniają rozszczelnienie okna i mikrowentylację przy zamkniętym oknie. Jest to bardzo skuteczny i stosunkowo tani sposób, ale skuteczny jedynie, wtedy, gdy użytkownicy z niego korzystają. Natomiast powszechnie zdarza się, że mieszkańcy nie pamiętają o rozszczelnianiu okien albo wręcz nie chcą z niego korzystać. Częściowym wytłumaczeniem może być fakt, że rozszczelnienie okna zwykle zmniejsza stopień jego zamknięcia, co w pewnych przypadkach może być wykorzystane przez złodziei.
Nawiewniki
Zanim zostaną omówione przypomnijmy, że aby wentylacja była skuteczna, musi być zapewniona prawidłowa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach. Świeże powietrze powinno napływać do pomieszczeń nieustannie małym kontrolowanym strumieniem. Powietrze zużyte, wypierane przez świeże, powinno ulatywać kanałami wentylacyjnymi. Skutecznym sposobem zapewniającym doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnej do właściwego wentylowania pomieszczenia czy budynku, jest stosowanie nawiewników. Są to niewielkie urządzenia montowane w oknach lub ścianach budynków z wentylacją grawitacyjną, mechaniczną wywiewna lub hybrydową. Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzać niezbędną do wentylacji ilość powietrza zewnętrznego.
Rodzaje nawiewników
Nawiewniki dostępne na rynku można podzielić ze względu na ich budowę i sposób działania:
Nawiewniki o przepływie nieregulowanym
Są to nawiewniki o stałym przekroju, czyli stałej wielkości otworu doprowadzającego powietrze. Bez możliwości regulacji, doprowadzają do pomieszczenia ilość powietrza wynikającą z różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, czyli zależną od warunków atmosferycznych. Jeśli są wyposażone w przepustnicę, to można zamknąć dopływ powietrza do pomieszczenia.
Nawiewniki o przepływie regulowanym. Nawiewniki regulowane ręcznie
Pozwalają dostosować intensywność przepływu powietrza do potrzeb dzięki możliwości zmiany wielkości otworu doprowadzającego powietrze, o której decyduje użytkownik ustawiając specjalną przesłonę (przepustnicę) w wybranej pozycji. Ilość powietrza przedostającego się do pomieszczenia zależy, więc od położenia przepustnicy, czyli świadomego działania użytkownika oraz od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz.
Nawiewniki automatyczne
Właściwy napływ powietrza do budynku lub pomieszczenia najbardziej skutecznie zapewniają nawiewniki automatyczne. Zapewniają właściwy mikroklimat w pomieszczeniach, niezależnie od tego czy okno jest otwarte czy zamknięte. Stałe dostosowują strumień powietrza zewnętrznego do potrzeb, zapewniając niższe straty energii oraz komfort cieplny w pomieszczeniach.
Nawiewniki ciśnieniowe
Samoczynnie regulują strumień powietrza nawiewanego w zależności od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Wraz ze wzrostem różnicy ciśnienia zwiększa się napływ powietrza. Do pewnej granicznej wartości różnicy ciśnienia otwór® doprowadzający powietrze jest maksymalnie otwarty. Gdy różnica ciśnienia nadal rośnie, np. z powodu podmuchów wiatru, przepustnica przymyka się zapobiegając nadmiernemu napływowi powietrza, co chroni przed powstawaniem przeciągów i nadmiernym wychłodzeniem pomieszczenia. W zależności od budowy nawiewnik może się przymykać płynnie lub skokowo. Jednocześnie użytkownik także ma możliwość ręcznego ustawienia przepustnicy.
Nawiewniki higrosterowane
Urządzenia sterowane automatycznie wilgotnością powietrza w pomieszczeniach. Reagują na zmiany wilgotności względnej w zakresie od 30% do 70%. Posiadają czujnik, najczęściej taśmę poliamidową, który analizuje poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu i zmienia otwarcie nawiewnika. Gdy wilgotność wzrasta od 30% do 70% stopniowo zwiększa się wielkość otworu nawiewnego, a po przekroczeniu tej wartości nawiewnik pozostaje otwarty maksymalnie. Gdy w mieszkaniu zainstalowane są nawiewniki higrosterowane, wymiana powietrza intensyfikuje się w pomieszczeniach, w których powstaje najwięcej wilgoci, np. nocą w sypialniach, a w ciągu dnia w salonie.
Nawiewniki termostatyczne
Działają samoczynnie, pod wpływem zmiany temperatury zewnętrznej. Gdy temperatura spada poniżej określonej wartości, przepustnica zmniejsza wielkość otworu nawiewnego i ogranicza dopływ powietrza zewnętrznego. Ilość dopływającego powietrza zależy od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz oraz od wielkości otworu ustalonej przez termostat. Nawiewniki tego typu montowane głównie w ścianach, ze względu na duże wymiary.
Regulacje prawne dotyczące nawiewników
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe wymagania dotyczące szczelności okien (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 r. Dz.U. 201 poz. 1238). Do końca 2008 roku okna o współczynniku infiltracji 05-1,0 m3/mhdaPa 2/3 mogły być wprowadzone do obrotu bez zapewnienia dodatkowego urządzenia nawiewnego. Nawiewniki były wymagane, jeśli ten współczynnik był niższy od 0,3. Obecnie współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/mhdaPa, a dopływ powietrza zewnętrznego na potrzeby wentylacyjne należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub innych częściach przegrody zewnętrznej. A więc okno pełniące funkcję wentylacyjna musi być wyposażone w nawiewnik. Nie dotyczy to pomieszczeń z wentylacją mechaniczną nawiewną lub nawieno-wywieną, których okna pozostają szczelne. Parametry urządzeń nawiewnych powinny być zgodne z Polską Normą PN-B-03430:1983 Wentylacja w budynkach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania (ze zmianami Az3:2000), która określa wielkość strumienia powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik. Drugim wymogiem jest szczelność nawiewnika, który nawet w pozycji zamkniętej powinien dostarczać minimalna ilość powietrza. Urządzenie, które nie spełnia warunków wydajności maksymalnej oraz charakteryzuje się duża szczelnością zgodnie z ta norma nie może być traktowane jako nawiewnik dostarczający powietrze na potrzeby wentylacji.
Dla nawiewników powietrza zewnętrznego nie ma Polskiej Normy zawierającej wymagania techniczno-użytkowe dla wyrobu budowlanego. Dlatego każdy nawiewnik musi mieć Aprobatę Techniczną, która jest dokumentem odniesienia do dokonywania oceny zgodności i wprowadzenia wyrobu na rynek krajowy ze znakiem budowlanym B. oprócz dokumentów krajowych istnieje norma europejska EN13141-9 Wentylacja budynków – Badanie własności parametrów elementów/ wyrobów do wentylacji mieszkań, która została przyjęta przez Polskę 25 czerwca 2008 r., jako PN-EN13141-9: 2008, a zawiera opis sposobu badania nawiewników higrosterowanych.
Na zakończenie warto dodać, że większość nawiewników można montować zarówno w oknach nowych, jak i już w zainstalowanych
|
Źródło: Administrator
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
bobro gryźliwy behemot
Dołączył: 15 Paź 2006 Posty: 20179 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/3 Skąd: z boku trochę Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pon 13:04, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
u mnie wentylacja w łazience działa prawidłowo nawet przy pozamykanych oknach, a w kuchni mam "ciąg wsteczny", który zmienia się w prawidłowy dopiero przy poważnym uchyleniu okna - samo rozszczelnienie, choćby nie wiem jak duże, nic nie daje
dlatego obawiam się, że ten nawiewnik dawałby mi sporo zimnego powietrza
najlepsze, że ekolodzy (jak ja nie lubię tego słowa- dlaczego nie ekologowie?) twierdzą, że okna powinny być szczelne, żeby oszczędzać ciepło
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
letnisztorm Tunrida Storm
Dołączył: 16 Lut 2009 Posty: 14847 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2172 razy Ostrzeżeń: 0/3
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pon 13:16, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
Jeżeli mieszka się w budynku wielomieszkaniowym, wszystko działa na zasadzie naczyń połączonych, i rozkład ciepła i cała wentylacja.
Różnice temperatur w poszczególnych mieszkaniach zakłócają prawidłową wentylacją całego budynku, więc ciąg wsteczny może generować na przykład niedogrzane mieszkania piętro niżej ale najlepiej porozmawiać o tym z kominiarzem.
Oszczędzanie ciepła poprzez doszczelnianie mieszkania , chyba hodowla grzybków. Zresztą w mieszkaniu w którym jest wilgotne powietrze komfort ciepła obniża się o parę stopni.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
bobro gryźliwy behemot
Dołączył: 15 Paź 2006 Posty: 20179 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/3 Skąd: z boku trochę Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pon 13:29, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
ale przecież ciąg powietrza od okna też zmniejsza komfort ciepła; niemożliwe jest, żeby powietrze wpadające przez nawiewnik umieszczony prawie pod sufitem zdążyło się ogrzać zanim doleci do mnie;
przy rozszczelnionych oknach w mieszkaniu robi się zimno, a raczej trudno trzymać gorący grzejnik bez przerwy tylko po to, żeby zapewnić prawidłową wentylację
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
letnisztorm Tunrida Storm
Dołączył: 16 Lut 2009 Posty: 14847 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2172 razy Ostrzeżeń: 0/3
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pon 13:35, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
A gdzie masz fiutro zmarzluchu ? , Jesteś drastycznym przypadkiem Bobro, musisz jednak porozmawiać z kominiarzem, może Ci jakąś nasadkę zamontuje dla przedłużenia komina.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
letnisztorm Tunrida Storm
Dołączył: 16 Lut 2009 Posty: 14847 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2172 razy Ostrzeżeń: 0/3
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pon 13:38, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
o na przykład taką
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
bobro gryźliwy behemot
Dołączył: 15 Paź 2006 Posty: 20179 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/3 Skąd: z boku trochę Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pon 13:43, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
było to już rozpatrywane na zebraniu wspólnoty i oczywiście stare pierdoły nie zgodziły się na instalację takich cudów, bo kominów jest sporo, a koszt takich nakładek szedł w tysiącach złotych i sąsiedzi nie chcą się składać;
lubię jak w mieszkaniu jest 22 do 24 stopni C, przy niższych temperaturach robią mi się zimne ręce i nie mogę macać żony
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
letnisztorm Tunrida Storm
Dołączył: 16 Lut 2009 Posty: 14847 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2172 razy Ostrzeżeń: 0/3
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pon 13:45, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
Pewnie sąsiedzi sknery nie grzeją i ich zimne powietrze wchodzi twoim kominem
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
bobro gryźliwy behemot
Dołączył: 15 Paź 2006 Posty: 20179 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/3 Skąd: z boku trochę Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pon 14:00, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
nie ,nie, kominem to wlatuje powietrze z dworu (sądząc po jego temperaturze), więc ten wylot sobie zatykam żaluzją (taka fabrycznie montowana na kratce wentylacyjnej) i korzystam z wentylacji łazienkowej, która działa prawidłowo;
ale oknami dostarczam bardzo małe ilości powietrza, więc pewnie zasysa mi powietrze z klatki schodowej przez drzwi, bo te nie są superszczelne
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
letnisztorm Tunrida Storm
Dołączył: 16 Lut 2009 Posty: 14847 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2172 razy Ostrzeżeń: 0/3
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pon 14:04, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
Jak nie grzeją w kuchniach pod Twoją, komin się wyziębia i zasysa powietrze z dworu, szczególnie tak się dzieje przy niskim ciśnieniu.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
animavilis Gość
|
Wysłany: Pon 19:28, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
Ale skomplikowaliście
Przy tylu różnych zależnościach, nigdy nie dojdę, co mi zasysa, którędy i gdzie mam jakie ciągi. |
|
Powrót do góry |
|
|
nudziarz męska zołza
Dołączył: 23 Cze 2008 Posty: 14583 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1176 razy Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Pon 20:47, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
Anima , to jest generalnie proste jak budowa cepa .
Kilka podstawowych zasad:
pierwsza: cieple powietrze jako lzejsze podąża do góry
druga:układ dązy do wyrównania ciśnień.
więc w normalnych warunkach: ciepłe powietrze podąża wentylacją grawitacyjną do góry. Uchodząc z pomieszcenia tworzy podciśnienie. Dla wyrównania ciśnienień mikrowentylacja ( czy co tam jest ) dostarcza potrzebną ilość powietrza z zewnątrz.
W sytuacji opisanej przez sztormi:
ciepłe powietrze wpada do zimnego komina. Ciepłal jest mało więc komin je przejmuje. Powietrze się oziębia i zamiast iść do góry - idzie na dół. Odwraca się obieg. Powietrze tworzy nadciśnienie , ktore jest odprowadzane na zewnatrz przez mikrowentylację czy co tam jest,
Podobna sytuacja występuje w przypadku wentylacji mechanicznych, gdzie sztucznie wysysane z pomieszczenia powietrze tworzy podciśnienie, uzupelniane ( po najmniejszej linii oporu) właśnie przez wentylację grawitacyjną . To własnie zjawisko odwroconego obiegu.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
bobro gryźliwy behemot
Dołączył: 15 Paź 2006 Posty: 20179 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/3 Skąd: z boku trochę Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pon 23:37, 28 Lut 2011 Temat postu: |
|
|
zrobiliśmy eksperyment dzisiaj:
okna mocno rozszczelnione (klamka w pozycji na godzinę wpół do jedenastej, prawie uchylone okno), kratka w kuchni odsłonięta, 22,5 stopnia C na wskaźniku temperatury, okna zaparowane na dole, kaloryfer jeszcze ciepły po zakręceniu;
ciąg do komina był prawidłowy;
po godzinie w domu zrobiło się 19,0 stopni C, okna nadal były zaparowane, komfort cieplny znacznie się zmniejszył, kaloryfer ostygł;
uszczelniliśmy okna z powrotem i kisimy się w komforcie
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
letnisztorm Tunrida Storm
Dołączył: 16 Lut 2009 Posty: 14847 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2172 razy Ostrzeżeń: 0/3
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Wto 7:23, 01 Mar 2011 Temat postu: |
|
|
Widzisz Bobro u mojej siostry też tak było, po zamontowaniu nawiewników higrosterowanych w kuchni okno przestało się parować, a jakiegoś oziębienia w domu nie stwierdzili.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
animavilis Gość
|
Wysłany: Wto 8:12, 01 Mar 2011 Temat postu: |
|
|
bobro napisał: |
po godzinie w domu zrobiło się 19,0 stopni C, okna nadal były zaparowane, komfort cieplny znacznie się zmniejszył, kaloryfer ostygł;
|
Przy rozszczelnieniu i zakręconym kaloryferze nie mam pary na oknach. Jest, oczywiście, znacznie zimniej, ale trudno, żeby nie było. Idealna temperatura do spania, zdecydowanie za niska do siedzenia w ciągu dnia.
Jak mam, w prosty sposób, sprawdzić, czy ciąg komina jest prawidłowy? Coś przy tych kratkach wentylacyjnych w kuchni i łazience pokombinować? |
|
Powrót do góry |
|
|
letnisztorm Tunrida Storm
Dołączył: 16 Lut 2009 Posty: 14847 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2172 razy Ostrzeżeń: 0/3
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Wto 8:16, 01 Mar 2011 Temat postu: |
|
|
Paseczek papieru przyklej taśmą na kratką, jak go wciąga do środka to dobrze, jak wypycha to nie .
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
bobro gryźliwy behemot
Dołączył: 15 Paź 2006 Posty: 20179 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/3 Skąd: z boku trochę Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Wto 8:19, 01 Mar 2011 Temat postu: |
|
|
gdybym miał okno w kuchni, to by sobie mogło być otwarte cały czas, ale przekleństwem mojego osiedla są ciemne kuchnie - powietrze musi przelecieć przez któryś pokój
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
|
animavilis Gość
|
Wysłany: Wto 9:03, 01 Mar 2011 Temat postu: |
|
|
letnisztorm napisał: | Paseczek papieru przyklej taśmą na kratką, jak go wciąga do środka to dobrze, jak wypycha to nie . |
Dzięki, tak zrobię. |
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|