Forum po 30-tce Strona Główna po 30-tce
niezwykła strona niezwykłych użytkowników
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Brak podania przyczyny wypowiedzenia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum po 30-tce Strona Główna -> Uskok Tektoniczny / Bez Bleblania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
EMES
emerytowany hank moody


Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 7868
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1187 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: zewsząd

PostWysłany: Śro 17:06, 28 Wrz 2011    Temat postu: Brak podania przyczyny wypowiedzenia

Mam pytanie do znających temat - czy to jest nadal aktualne, czy może coś się zmieniło ?

Pytanie: Czy na umowie o pracę na czas określony może być zawarta klauzula, iż wypowiedzenie umowy może nastąpić bez podania przyczyny zwolnienia?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 25 § 1 kodeksu pracy umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Co do zasady umowy na czas określony nie można rozwiązać za wypowiedzeniem. Jednakże ustawodawca wprowadza od tej zasady wyjątek, taki że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem (tak art. 33 kodeksu pracy). Jest to wyjątek od zasady, że umowy o pracę na czas określony nie można rozwiązywać za wypowiedzeniem, lecz nie od innych zasad prawa pracy. Czyli w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Jak z tego wynika strony mogą w umowie o pracę zawartej na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, zawrzeć klauzulę o wypowiedzeniu (dwutygodniowym), ale nie mogą zawrzeć klauzuli, że wypowiedzenie umowy może nastapić bez podania przyczyny zwolnienia. Jeżeli taka klauzula zostanie zawarta będzie ona prawnie nieskuteczna. Należy także dodać, że samo podanie przyczyny też nie ma charakteru dowolnego. W doktrynie i judykaturze wskazuje się, że podanie przyczyny oznacza takie jej określenie, które będzie prawnie weryfikowalne tzn. np. sąd będzie mógł sprawdzić czy taka przyczyna istotnie miała miejsce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
EMES
emerytowany hank moody


Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 7868
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1187 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: zewsząd

PostWysłany: Śro 17:16, 28 Wrz 2011    Temat postu:

pytam ponieważ na tym samym portalu przeczytałem coś co przeczy w/w odpowiedzi a jest z datą 3 lata późniejszą

Przyczyna wypowiedzenia umowy na czas określony

Pytanie: Firma zatrudniająca 25 osób likwiduje 2 stanowiska pracy. Jak formalnie zwolnić pracowników, którzy mają zawarte umowy na czas określony powyżej 6 miesięcy z zaznaczeniem wcześniejszego rozwiązania umowy (art. 33. kp). Czy wcześniej trzeba pracowników powiadomić pisemnie o likwidacji miejsc pracy? Czy wypowiadamy umowę na podstawie art. 33 kp i umowa kończy się na sobocie, czy w takiej sytuacji obowiązują inne zasady?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 33 kp przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Nie ma znaczenia, czy istnieje uzasadniona przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Umowa o pracę zawarta na czas określony może być wypowiedziana w każdym momencie, jeśli została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i została przewidziana klauzula wypowiedzenia w umowie. Podawanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Poza tym likwidacja stanowiska pracy i tak jest uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie i jeśli obejmuje dwa tygodnie, to kończy się odpowiednio w sobotę. Wypowiedzenie powinno zostać dokonane na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez EMES dnia Śro 18:59, 28 Wrz 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
letnisztorm
Tunrida Storm


Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 14847
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2172 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:32, 28 Wrz 2011    Temat postu:

Art. 30 ust. 5 określa w jakich sytuacjach pracodawca musi przy rozwiązaniu podawać uzasadnienie, nie wymienia on wypowiedzenia przy umowach na czas określony.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pasztet
maszynista z Melbourne


Dołączył: 03 Lip 2011
Posty: 4878
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 524 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 18:16, 02 Paź 2011    Temat postu:

Mój obecny wspólnik podał kiedyś przyczynę zgodną zresztą z prawdą, że znalazł kogoś lepszego i z mniejszymi wymaganiami finansowymi. Z kodeksu handlowego wyraznie wynika, ze czlonek zarzadu jest zobowiazany stac na strazy interesu spolki, co wprost sie przeklada na pozyskiwanie takich zasobow, ktorych stosunek jakosci do ceny jest najkorzystniejszy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum po 30-tce Strona Główna -> Uskok Tektoniczny / Bez Bleblania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin